Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası
YOZGAT TSO

Yönetim Kurulu Başkanımız Sinan Çelik Oda Faaliyetlerini Anlattı

Yozgat Valiliği Başkanlığında, TSO ve ORAN Kalkınma Ajansı tarafından şehrin ekonomik ve sosyal yönden kalkınmasını sağlayacak Tedarik Zinciri Projesi devam ediyor.

Yönetim Kurulu Başkanımız Sinan Çelik Oda Faaliyetlerini Anlattı
Bu haber 19 Şubat 2019 - 10:52 'de eklendi ve 1134 kez görüntülendi.

Yozgat TSO Başkanı Sinan Çelik, düzenlediği basın toplantısında odanın faaliyetleri ve  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hemşerimiz  Fuat Oktay’ın “yerelden kalkınma hamlesinin bir örneği” olarak nitelediği ve öncülük ettiği, “Yozgat Tedarik Zinciri Projesi” çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Başkan Çelik, “Yerel üretimi canlandırması, tedarik ağında karşılaşılan problemlerin giderilmesi, geniş bir iş ağına sahip olunması ve ulusal-uluslararası pazarlarda firmaların yeterli yetkinliğe sahip olması amaçlarını içeren proje ile kalkınmakta olan illerimizin genelinde uygulanabilecek bir model oluşturulması amaçlanmaktadır. Proje kapsamında Yozgat Valiliği Başkanlığında, TSO ve ORAN Kalkınma Ajansı tarafından oluşturulan ekiple birlikte; İlk aşamada rekabetçi üretimler ve üretim kapasiteleri dikkate alınarak firmalar belirlenmiştir. Yozgat’ta faaliyet gösteren firmaların ana ürün veya ara ürün üretimleri, üretilen ürünlerin rekabet edebilirliği, üretim kapasiteleri, hammadde tedarik noktaları incelenerek yurt içi ve yurt dışı pazarlara erişimde tedarik zincirlerinin çeşitli aşamalarında tedarikçi veya alıcı olarak yer alınabilmesi için işbirliği alanları tespit edilmiş ve bu bilgilerin çoğunluğu oluşturulan komisyonla birlikte firmalarla yüz yüze görüşülerek elde edilmiştir.

Firmaların tedarik zinciri ağlarına katılmasını sağlamak amacıyla yerinde ziyaretler gerçekleştirilerek çalışmanın ilk aşamalarında Çorum, Kayseri ve Ankara gibi yakın çevre illerde organizasyonların gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.”dedi.

FİRMALARIN KAPASİTELERİNİN ARTIRILMASI AMACIYLA 3 ADET EĞİTİM VERDİK

Firmaların kurumsal kapasitelerinin artırılmasına yardımcı olmak amacıyla Müzakere-İleri Satış Teknikleri,  Moderasyon ve Networking(İş ağı kurma) başlıkları altında 3 adet eğitim verildiğini vurgulayan Çelik, “Yine aynı amaçla proje kapsamında yer alan firmaların ürünlerinin yer aldığı toplu katalog çalışması, bireysel kataloğu olmayan firmalar için bireysel katalog çalışması, kurumsal kartvizit ve kurumsal internet sitesi çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu hazırlık çalışmaların her bir aşamasında Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay’ın destek ve önerileri alınarak projeye katılmış gönüllü firmalarımızla birlikte saha organizasyonlarının gerçekleştirilmesi çalışmaları başlatılmıştır. Bu kapsamda 02 Şubat 2019 tarihinde Çorum’da faaliyet gösteren firmalarla Yozgat’ta faaliyet gösteren firmaların bir araya getirildiği Yozgat-Çorum Tedarik Zinciri Buluşması Çorum’da organize edilmiştir.  Kısa bir süre önce Çorum’da Sayın Oktay’ın katılımı ile gerçekleştirilen organizasyonun oldukça verimli geçtiği gözlemlenmiş olup projenin bu ayağında çeşitli anlaşmalar imzalanmış, pazar işbirliklerine ve ortaklıklara girilmesinde önemli bir yol kat edilmiştir.

Bu buluşmada; gıda, mobilya, inşaat-maden, plastik, metal sanayi-tarım makineleri ve medikal sektörlerinde toplam27 ön mutabakat sağlandı. Bu mutabakatlardan birinde ise 1 Milyon 200 Bin TL tutarında iş anlaşması imza altına alındı. Çorum organizasyonunda elde edilen sonuçların değerlendirilmesi amacıyla proje kapsamındaki firmalar ile önümüzdeki günlerde bir araya gelinecek, toplantıdan çıkacak sonuçlar Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay’a arz edilecek.”ifadelerini kullandı.

Etiketler :
FOTO GALERİLER
EN SON YAYINLANANLAR
İLGİLİ FAALİYETLER